Oldalak

2009. szept. 2.

Régi ismerősök új ízekben

Azt mondják, szegény ember vízzel főz. Még szegényebb meg abból, ami éppen van :-)
Vasárnapi piacozásunkból maradt még két tömör, dundi vinette, ott lapulnak a kamra hűvösében. Sajnálnám hagyni megráncosodni őket ... tegnapelőtt főztem francia lecsót - kicsit megbolondítva Max barátomtól kapott wok fűszerrel, szójaszósszal és mézzel - amihez elhasználtam egyet a sötétlila zöldségekből. De az a kettő még mindig ott kuksol a spájszban. Legalább egyet meg kellene főzni, a másikból lesz majd kenyérre kenegetős padlizsánkrém.

Némi törpölés után körvonalazódott a P&P ötlete, és mivel gondolat-ízlelésre finom volt, hát ez lett ebédre. Még Manónak is ízlett :-)



P&P - padlizsán paprikás


hozzávalók

2 szép fej hagyma
1 közepes, tömör vinette
2 púpozott mk pirospaprika (por)
só, bors
friss petrezselyemzöld
1 kis pohár tejföl
1 ek étkezési keményítő
2 ek olaj - sült paradicsom olaja, ha már lúd ugyebár

galuskához
1 tojás
liszt

1 kk olvasztott margarin

A hagymákat megpucolom és apróra vágom, majd a serpenyőben melegített sült paradicsom olajra dobom és aranyszínűre üvegesítem. Megszórom a pirospaprikával, gyors mozdulatokkal elkeverem és azonnal felöntöm kb fél dl vízzel, hogy a paprika meg ne égjen. Összesen szűk fél liter vízzel szószósítom, de egyszerre csak keveset (~ fél dl) öntök alá és hagyom, hogy közepes-kis lángos a hagyma szinte elfőjjön a szaftban. (~ 15 perc) Számomra ez a paprikásfőzés legmacerásabb és legidőigényesebb része; de megéri a fáradtságot, sűrű, selymes szósz a végeredmény.
Amíg a pirospaprikás hagyma rotyog, alaposan megmosom a padlizsánt, két végét levágom, majd felkockázom és beleszórom a sűrű, pirosló lébe. Ismét aláöntök fél dl vizet, fűszerezem (só, bors), fedő alatt nagyjából 10 percet párolom, a végén hozzászórom az apróra vágott, friss* petrezselyemzöldet.
A tejfölt simára keverem az étkezési keményítővel, majd kanalanként hozzámerek a forró, paprikás léből és ezzel is alaposan eldolgozom, mielőtt a szelíden rotyogó vinettére tölteném.
A paprikásban elkeverem a habarást, egyet rottyantok rajta és félrehúzom a tűzről. Megkóstolom, ha kell utánnaízesítem (nem kellett).

Amíg a hagyma szaftosodik, odateszek vizet főni a galuskához. Egy tojás simára keverek egy csipetke sóval és annyi liszttel, hogy sűrű állagú, de nem kézzelfoghatóan kemény tésztát kapjak. Amikor a víz lobog, beleteszek egy csipet sót, majd a forró vízbe mártogatott kiskanállal apró galuskákat szaggatok a masszából. A kanalat azért kell az első galuska előtt is a forró vízbe mártan, hogy a massza ne ragadjon rá, hanem a leendő galuska szép dundin a vízbe pottyanjon. Mire a paprikás elkészül, addig a galuskák is megfőnek. Ezeket leszűröm és összeforgatom egy kevéske olvasztott margarinnal (így nem ragadnak egymáshoz).

Hamar megvan, érdekes és finom, kellemes változatosság a francia lecsó, töltött vinette, padlizsánkrém, rántott padlizsán mellett.



Gyors & könnyű - 35 perc alatt elkészült és ebbe az időbe még egy gyors mosogatás is belefért. Az ára sem lehet egetverő, hiszen a padlizsán kilója mostanság 150 Ft és egy kétemberes adaghoz mindössze egy közepes tojásgyümölcsre van szükség a két fej hagyma és kis pohár tejföl mellett.



Jó étvágyat!

Tipp & trükk: Friss petrezselyemzöldet könnyedén lehet télvíz idején is elővarázsolni. Most, amikor még nem aranyárban kapható, érdemes nagyobb adagot megmosni, felaprítani és lefagyasztva eltenni. Praktikus "kiszerelés" az egy jégkocka tartónyi adag. Az aprított petrezselyemzöldet a jégkockatartó rekeszeibe gyömöszkölöm, adagonként nagyjából egy mk-nyi vizet öntök rá és lefagyasztom, majd egyesével folpackba csomagolom, ezeket zacskóba teszem és mehet is vissza a fagyasztóba. Kéznél van, a kockák nem ragadnak egymáshoz és így egy zacskóba téve nem is kutyulódnak el a mélyhűtő legtávolabbi sarkába.

7 megjegyzés:

  1. Ezt tegnap, ahogy írtad, meg is kívántam..Maradt esetleg egy kevéske nekem?

    VálaszTörlés
  2. Trinity, a padlizsán paprikásból van még egy kevéske, arra szívesen látlak :), a wokos francia lecsónak már hűlt helye, de a kedvedért főzök újra :)

    VálaszTörlés
  3. A pörköltszaftot én is sűrűre szoktam főzni, de én még azelőtt szétfőzöm a hagymát, mielőtt rátenném a pirospaprikát. Közben, ha mást csinálok, nem kell félnem, hogy a paprika megég. A hagymának meg nem árt, ha picit túlsül.
    A recepted jó, én is főzök majd ilyet.

    VálaszTörlés
  4. A padlizsánt meg kell hámozni? (Lehehet, hogy kissé fura kérdés, de én csak krémet készítettem idáig belőle)

    VálaszTörlés
  5. Garffyka! Más témában kérném segítségedet. Bruschetta krémet szeretnék eltenni télire. (most vettem az Aldiban és nagyon finom) A neten találtam is receptet, de konzerváló szert nem ír, csak annyit, hogy ha üvegekbe raktuk öntsük fel oliva olajjal, hogy ellepje és jöhet a száraz dunszt. Az olaj tartósít is?

    VálaszTörlés
  6. Gabi, a padlizsán paprikáshoz én nem hámoztam meg a padlizsánt, csak jó alaposan megmostam; a francia lecsóhoz sem szoktam. Ebbe a két ételbe a megmosott padlizsánt nyersen, felkockázva teszem bele. A padlizsán krém az más, ott előre megsütöm a padlizsánt, meghámozom, és a húsát elmixelem (+ majonéz és egyebek).

    Az említett Bruschetta krémet nem ismerem, de a leírásodból úgy gondolom, forrón kell üvegbe tenni. Ha forró olajat teszel a tetejére, úgy hogy kb ujjnyira ellepje a krémet, az olaj tartosít, ehhez jön még a száraz dunszt. A olaj magában is tartosít. Forrón eltett dolgokra forró olajat, hidegen készültekre (pl pesto) hideg olajat, ilyenkor az oxidációtól (bebarnulástól) véd.
    Beírod a weboldal címét, ahol a receptet olvastad? Kíváncsivá tettél :) Köszönöm.

    VálaszTörlés
  7. De tök jó! Ha lehet zöldpaszulyból, borsóból, stb. paprikást főzni...

    Kézenfekvő. S neked eszedbe jutott :-) Nyam!

    VálaszTörlés