Petőfi Sándor
Szösszenetek a konyhámból, az életemből. Mosollyal, receptekkel, vidámsággal, marcipánnal, csokival.
Oldalak
2009. dec. 31.
kezet fog az Ó és az Új
Petőfi Sándor
Lencse, gesztenye
Ha valaki esetleg még most törpölne, mit is főzzön az eddig szemezgetett lencséből :), nyugodt szívvel ajánlom ezt a görög lencselevest (fakesz). Leszámítva a két óra áztatási időt, mindössze fél óra alatt kész van (szóval még bőven belefér az időbe sminkelés, jajj-mit-vegyek-fel közé :).
Nemcsak elkészíteni könnyű, de étekként is az, semmi habarás, semmi rántás, cserébe kellemesen savanykás, ízletes. Nálunk tegnap este főtt és reggel rejtélyes módon egy tányérnyinak már lába kélt :) Remélem, marad még, mire ránk köszönt az ifjonc év:)
A gesztenyés-csokis piskótatekercs ötletét a karácsonyi NL-ja adta. És az, hogy Manapó nagyon szereti a pistótákat. Így hát előkaptam a jól bevált piskótatekercs receptet - sütöttem ebből már dupla, kétlapos tekercset is - és negyed kg gesztenyemasszát a fagyasztóból.
A piskótalapot az alaprecept szerint, 6 tojásból sütöm. Manapó lelkes közreműködésének hála, a cukros tojás majd kiugrott az edényből, olyan gyönyörűen sikerült felverni, pontosabban én elkezdtem, Manapóm befejezte a tészta összeállítását, mert szimultán hajat festeni-lencselevest főzni és piskótát keverni azért még én sem tudok ...
A kész tésztát sütőpapíros nagy gáztepsibe simogatom, tetejét megszórom egy csapott ek-nyi kakaóval, ezt villával lazán beleforgatom, nem lesz egyneműen kakaós lap, de szép márványos igen.
Gesztenyés-csokoládés piskótatekercs
hozzávalók
egy lap piskóta
25 dkg geszenyemassza
2 tojás sárgája
4 dkg cukor
2 bő ek vaníliás cukor
1 ek sütőrum (ha gyerek nem eszik belőle, lehet innivaló rum is)
1,5-2 dl habtejszín
2-3 ek baracklekvár (nálam házi őszibarack, a NL recept szerint sárgabarack)
tetejére: fél tábla tortabevonó étcsoki, picurka margarin, 1-2 ek tej
Amíg a piskóta sül, összeállítom a krémet.
A habtejszínt, még folyékony állapotban, hűtőbe teszem, és ha van hely, szintén lehűtöm a tálkát is, amiben majd felverem.
A kiengedett gesztenyemasszát összekeverem a (sütő)rummal.
A tojássárgákat, a cukrot és vaníliás cukrot mélyebb fémtálkában (habüst, ha van), forró vízgőz fölött* felverem, addig, míg sűrűsödni kezd, szépen kifehéredik, a cukor teljesen felolvad (nagyjából 6-8 perc).
A cukros-tojásos keveréket (pillanatok alatt alig langyosra hűl) a gesztenyéhez keverem.
A tejszínből kemény habot verek és két-három részletben a gesztenyéhez forgatom. Nem az egész habot, nagyjából 3 ek-nyit meghagyok díszítésnek.
A krémet és a habot hűtőbe teszem, amíg a piskótalap teljesen kihűl.
A piskótát kitekerem, de még a konyharuhán hagyom. Az egész lapot megkenem a lekvárral - mikróban 10 mp alatt felmelegítettem ugyan, hogy szépen kenhető legyen a házi őszibarack lekvár, de nem passzíroztam át szűrőn.
A gesztenyekrémet úgy kenem a lapra, hogy egyik hosszanti oldalán (pl a tőlünk távolabbin) 2-3 ujjnyit szabadon hagyok, azaz ott csak lekváros, nem krémes.
A piskótát a konyharuha segítségével elkezdem feltekerni, nem túl szorosan, de nem is olyan lazán, hogy szétessen; a tekerés adja magát.
A tekercset tálcára emelem, ügyelek, hogy a hajtás alólra kerüljön.
A csokit kockákra töröm, ráteszek picurka margarint és mikróban, olvasztó fokozaton megolvasztom. Mikor kiveszem, összekeverem a tejjel, majd kanál segítségével keresztbe-kasul vékonyan meglocsolgatom vele a tekercset.
Amint a csoki megdermedt a gesztenyés-csokoládés piskótatekercset lazán beburkolom és hidegre teszem (3-4 órát; ... ha valaki most kezdene neki, este 8-ra már tökéletes és tálalható :)
Nem is teszek én már ehhez semmilyen kommentárt, Manapó azon frissiben megette a fotózáshoz levágott két szeletkét, majd gyorsan eldugta az egész piskótatekercset, saját maga elől is :D
Jó étvágyat!
Szilveszter - Új Esztendő
A honfoglaló magyaroknál az évkezdés számítása feltehetőleg őszre vagy tavaszra esett, éppen az évszakváltásból kifolyólag. A nomadizáló pásztornépeknél ugyanis ez a két időpont volt meghatározó szerepű, melyek jelentőségét növelte a nyári legelőkre vonulás és az őszi, téli legelőkre, szállásra való visszavonulás gyakorlata. Ennek a régi, tavaszi-őszi évfordulónak emléke az őszi és tavaszi pásztorünnepekben maradt fenn, ezek azonban egy évezred alatt más jelleget öltöttek, "európai" ünnepekké váltak.
Ugyanis Európában honosodott meg a télközépre eső, karácsonyi, újévi évkezdés, együtt a napév szerinti időszámítással, ami a római birodalomból terjedt el. Az egységes január elsejei évkezdést azonban sok nép csak az utolsó évszázadokban fogadta el, nálunk is csak néhány száz éve annak, hogy ezen a napon kezdődik az újév.
Az év utolsó napja a reformátusoknál a hálaadás és a számvetés napja volt. Protestáns vidékeken gyakran megrendezték az óév jelképes temetését is. A családok a templom körül gyülekeztek, néhol a pap beszédet mondott, a hívek hazakísérték, megköszönték egész évi szolgálatát. Feltételezhetjük azt is, hogy az évkezdő újévi szokások főként abból a hitből nőttek ki, hogy a kezdő periódusokban végzett cselekmények analógiás úton maguk után vonják e cselekmények későbbi megismétlődését, minek köveztében az emberek, hogy az egész évi jó szerencsét biztosítsák, igyekeztek csupa kellemes dolgot cselekedni. A népszerű szokások közé tartozott, hogy az óévet hatalmas lárma, zaj, kolompolás kíséretében búcsúztatták el. Ez valószínűleg arra az ősi rituáléra vezethető vissza, hogy a gonosz hatalmak távozzanak az óévvel együtt. Általánosan elfogadott hiedelem, hogy Újév napján tilos a szemetet kivinni a házból, mert kidobjuk vele együtt jövő évi szerencsénket is. Továbbá tilos mosni, de főleg teregetni (a kiterítésre, vagyis halálozásokra utal), és nem jó bármit is kölcsönadni ilyenkor, mert nehezen jön majd vissza a házba, ráadásul egész éven át minden kifelé megy majd onnan.
Január elsején nem mindegy, hogy kit engedünk először a lakásba: a férfiak szerencsét hoznak, a nők épp ellenkezőleg.
Azt is jól meg kell gondolni, hogy mit teszünk először újév napján, mert jó eséllyel gyakran tesszük majd ugyanezt egész évben. Sokan ezért elsején le sem fekszenek napközben, nehogy a betegség, ágyhozkötöttség nyűgjét vonják magukra.
Szokás volt újév táján jósolni is, mivel az újesztendő megérkezése a jövő iránti érdeklődést is felkeltette.
Az év első napján lencsét volt szokás enni, hogy sok pénz érkezzen a házhoz. Ehhez társult még az is, hogy az éjfél elkongatása után néhány szem lencsét tettek zsebre.
Gyakran került ilyenkor az asztalra az újévi malac is, mi kitúrta a ház lakóinak szerencséjét, de jaj volt annak, aki ezen a napon baromfit evett, mert a csirke hátrafelé kapar, vagyis az elkaparni volt hivatott a szerencsét. Aki halra áhítozott, annak a farkánál kellett elkezdenie a fogyasztást, hogy nehogy elússzon a szerencséje, ugyanakkor egyes vidékeken nagyon szívesen látták ilyenkor a kopoltyúst az asztalon, mert pikkelye sok pénzt jelentett. A lencse és a malachús mellett érdemes sokféle rétessel "nyújtani" a gazdagságot. Ugyanakkor azt is tartják, hogy nem szenvedünk hiányt az új évben, ha nem faljuk fel az összes, Szilveszterre készített ételt.
A szokások közül egyik legismertebb az ólomöntés volt, amikor a frissen öntött ólom formájából jósoltak a lányok jövendőbelijére.
Szokás volt továbbá a hagymakalendárium elkészítése is, mely abból állt, hogy 12 gerezd fokhagymába sót tettek, és éjszakára állni hagyták. Amelyik gerezd reggelre nedves lett, az annak megfelelő hónapban sok eső vagy hó volt várható.
Eladósorban lévő lányok közkedvelt foglalatossága volt ilyenkor a gombócfőzés. 13 gombócból tizenkettőbe egy-egy férfinevet tartalmazó kis papírcetlit tettek a lehetséges jövendőbelik nevével, és amelyik gombóc először feljött a víz tetejére, az rejtette a leendő férj nevét. Ha a gombóc üres volt, abban az évben a lány nem számíthatott komoly kérőre.
A népi időjósok szerint az északi szél hideg, a déli enyhe telet hoz. Ha szilveszter éjszakáján esik az eső, reggel pedig fénylik a nap, akkor nem lesz jó termés, de ha egyforma éjszaka és reggel az időjárás, akkor bő termés várható.
Ezek a szokások mára már kiveszőben vannak, de - mint ahogy az lenni szokott - bármelyik régi módi ismét divatossá válhat...
forrás: sulinet.hu
2009. dec. 30.
Aprósüti (nem csak) Szilveszterre
HókifliHozzávalók, elkészítés és tippek a porcukrozáshoz, itt.
A klasszikus változatban dió/mogyoró+liszt+margarin+tojás van, ebből kiflicskéket formázok, megsütöm, vaníliás porcukorral meghintem.
Egy kicsit bolondított változatához a tésztához sok frissen reszelt citromhéjat teszek, 4-5 mm vastagra kinyújtom, lisztezett formával kiszaggatom, megsütöm (2-3 perccel rövidül a sütési idő), csokival bevonom.
A dió-csokoládé-citrom triumvirátus valami fergetes ízélményt ad.
A tészta kifejezetten szereti a hűtőztetést, nem kell az egész adagot egyszerre feldolgozni. Úgy szoktam, hogy dupla adagot - felét hagyományosan, felét citromosan - begyúrok, folpackba tekerem, hűtőbe teszem, aztán naponta sütök 1-2 tepsinyit belőle, hókiflinek, csokimázzal bevont diós-citromos keksznek.
10-20-30Ez a legegyszerűbb gyúrt tészták egyike, ráadásul nagyon jól variálható.
Lehet belőle linzer, ha egyik felét lyukasra szaggatom és lekvárral összeragasztom.
Ha ischlernek szánom, nagyobbra szaggatom, mindkét fele telt, lekvárral összeragasztom, tetejét csokival bevonom.
Narancsos keksz lesz - natúr vagy csokival bevont -, ha a masszába két narancs frissen reszelt héját is beledolgozom. A csokimázat is bolondítom fél narancs levével (esetleg húsával is).
Lehet belőle márványos kakaós aprósüti, ehhez cukrozatlan kakaóport dolgozok a tésztába, hevenyészve, hogy szép márványos legyen, kinyújtom, szaggatom, kisütöm. Csokival bevonhatom.
Nutellás korong, ha az alaptésztát vékonyra nyújtom, teli formákat szaggatok, sütés után mogyorókrémmel összeragasztom.
Gyömbéres szívecskék, ha a masszába frissen reszelt gyömbér gyúrok.
ésatöbbi - valóban csak fantázia kérdése :-)
10-20-30
hozzávalók
10 dkg cukor
20 dkg margarin
30 dkg liszt
1 tojás
1 csapott kk sütőpor
kívánság és ízlés szerint:
reszelt narancshéj
reszelt citromhéj
cukrozatlan kakaópor
csokimázhoz:
tortabevonó étcsoki
kevéske margarin
kívánság szerint narancs frissen csavart leve (szűrve vagy sem)
A tészta hozzávalóit összegyúrom, kellemes, jó állagú masszát kapok.
Dolgozhatok vele tovább azon frissiben, de folpackba csomagolva akár hűtőbe is tehetem fél órára, egy napra.
Lisztezett lapítón vékonyra nyújtom (linzer, ischler vagy mogyorókrémes keksz: 2-3 mm; töltetlen, csak csokival bevont keksz: 5 mm), tetszés szerinti, lisztezett formákkal kiszaggatom, sütőpapíros tepsibe sorakoztatom (széltében keveset nő, lehet sűrűn pakolni), 180 fokra előmelegített, forró sütőbe tolom; linzer, ischler, mogyorókrémes keksz: 6-8 perc; csokival bevont, töltetlen keksz: 8-10 perc.
A kész sütit néhány percig a tepsiben pihentetem, egészen frissen sülve törékeny.
A linzernek, ischlernek, egyébbel összeragasztott kekszeknek valót nem feltétlenül ragaszgatom össze azon frissiben mindet (egyrészt, nem biztos, hogy van rá időm, másrészt, ha 2-3 tepsinyit sütök egyszerre és mindet azonnal összeragasztom, sokkal hamarabb elfogy :-), dobozba téve 2-3 napot nyugodtan elvan magában.
A csokimázhoz a tortabevonó étcsokit kevés margarinnal mikróba teszem, olvasztó fokozatra. Mikor megolvadt, kiveszem, hozzáöntöm a narancs levét, jól összekeverem. Tetszés szerint belmártogatom a kekszeket, vagy kiskanál segítségével bevonom a sütik tetejét. A csokimázassütiket rácsra teszem (ez alá meg sütőpapírt, újságot, alufóliát, hogy ne a konyhapultom legyen csokipöttyös), amíg a csokoládé megszilárdul.
A 10-20-30 tésztája is jól bírja a hűtőzést. Nagyobb adagot szoktam begyúrni, ízesítem két-háromféle képpen, külön-külön folpackba tekerem. Fogyás és kívánság szerint sütök 1-2 tepsinyit, így mindig van friss aprósütemény a sütisdobozokban.
Gyors & könnyű - A tésztákat begyúrni nagyjából 10 perc (mérés, összedolgozás, folpackba tekerés). A kiflik megformázása sem kíván sok időt, amíg a sütő melegszik egy tepsinyi könnyedén összerakható. A linzernek szánt formák kicsit macerásabbak, de kevés gyakorlattal ez is gyorsan megy.
Jó étvágyat!
Manapó és a brownie
:-)
A vége a lényeg, Manapó, a nagy Gordon Ramsay egyik receptje alapján, olyan, de olyan narancsos browniet varázsolt, hogy még a tepsi is emlegeti mind a mai napig. Tán még a száját is megnyalta volna, ha lenne neki (vagy befalta volna előlünk a brownie-t, ki tudja, mire képesek a mai tepsik :-)
Brownie - á la G.R. & Manapó
hozzávalók
140 gr liszt
+ 3 ek kakaó
A sütőt 170 fokra előmelegítjük.
Sütőpapírral kibélelünk egy 20*20 cm-es tepsit (vagy ekkora méretnek megfelelő téglalap alakút).
A margarint krémesre, habosra keverjük a cukorral, majd egyenként beledolgozzuk a tojásokat.
Beleszitáljuk és elkeverjük a kakaóval elkevert lisztet is.
A csokoládét apróra vágjuk és a tésztába forgatjuk.
A masszát a tepsibe simítjuk, majd az előmelegített sütőbe toljuk.
25-30 perc múlva kivesszük. Mint minden brownie, ez is akkor jó, ha a közepe kicsit rugalmas még, a beleszúrt tűre ragad néhány morzsa.
Néhány percig a tepsiben pihentetjük a tésztát, majd sütőpapírostól rácsra emeljük és hűlni tesszük. ... Ha a kamrában hűl a süti, akkor az ajtó-ablak elé lefejezéssel, forró vajban megsütéssel, sarok hátrakötéssel megfenyegetett őrt állítunk, ám, mint tapasztalni fogjuk, minden hiába, a még langyos brownie párolgását így sem tudjuk megállítani.
Annyira sikeres volt, hogy kegyes csalásom ellenére - kisebb kockákra vágtam, mert az ember gyereke általában azt mormogja, na megettem hat kocka sütit, most már nem kellene többet ... - másfél nap alatt elillant. Kénytelen voltam újrasütni, másodjára még narancsosabban, azaz két egész narancs reszelt héját is a sütihez kevertem.
Akár vendégvárónak, akár vendégségbe menet is kiváló, hiszen hamar kész van és roppant finom.
Gyors & könnyű - A brownie hozzávalóit kiméricskélni és összekeverni bőven elég 6-8 perc. Ezalatt a sütő is belemegszik. A hűtésre szánt idő tőlünk is függ, sajnos melegen nagyon hasfájdítós tud lenni a brownie (mégha oly finom is), de viszonylag hamar langyosra, hidegre, élvezhetőre hűl.
Jó étvágyat!
2009. dec. 29.
VKF! 31. emlékeztető - avagy egy húsleves utóéletei, 1.
A karácsonyi asztalon, ha nem is szenteste, de mindig főszerepet játszik a húsleves (itt és itt, bizonyságul, hogy egy konyhán belül ugyanazt az ételt is lehet kicsit másképp készíteni).
Húslevest mindig a legnagyobb fazekamban főzök, jelenleg 10 l-es, de azt hiszem, ha kapnék egy nagyobbat, akkor abban lenne csordultig, sőt, púpozva :)
Általában két napig esszük húslevesnek, utánna a maradék - főleg zöldségek és hús, mert a levesből fagyasztóba is kerül - átalakul, ennek, annak.
A húsleves egyik igen klasszikus átváltozása a vadasmártás. Bevallom, nem tudom, mitől vadas ez a mártás, ha egyszer olyan szelíd volt az a szegény marha, aminek a húsából főztem ...
Vadasmártás
hozzávalók
húslevesből megmaradt zöldségek - általában: murok, petrezselyem, krumpli, gomba, zeller, paszternák
cukor - mennyisége a zöldségek mennyiségétől függ
mustár - mennyisége a zöldségek mennyiségétől függ
babérlevél
só, bors
tejföl
* A húst általában külön adom a mártás mellé, de Manó nagyjából másfél hete kitalálta, hogy most éppen a husit nem szereti ..., így hát most összemixeltem a zöldségekkel mártásnak.
A zöldségeket és a marhahúst egy kis húslevessel krémesre, közepesen sűrűre mixelem.
A cukrot száraz edényben karamellizálom, azaz csak magában, minden lé nélkül, lassú tűzön, kevergetés nélkül hagyom olvadni, barnulni.
Mikor a cukor szépen "lebarnult" ráöntöm a zöldséges mixet és elkeverem. A forró, karamellizálódott cukor először prüszkölve, köpködve tiltakozik e művelet ellen, ám nem hagyom magam, kis levessel még nyakon loccsintom és a tűzön tartva, kitartóan keverem néhány percig, míg szép egynemű mártás kapok.
Beledobom a babérlevelet, sózom, borsózom, majd apránként bolondítom egy kis mustárral.
8-10 percig rotyogtatom, kevergetve, le ne süljön, ki ne poszogjon a lábaskából.
Manó kedvéért frissen kifőzött, színes csavart tésztával és házi savanyú uborkával tálalom.
Jó étvágyat!
Engedek a nyomásnak :)
A tészta az eddig jól bevállt fűszeres mézes tésztája volt, annyit változtattam, hogy kihagytam a mézes fűszerkeveréket, helyette 2 púpozott kk-nyi frissen reszelt narancshéjat kevertem bele és! egy mk-nyi szerecsendiót. Nem azért mert én készítettem, de nagggggyon finom lett! A fenyőfák tésztájához, ráadásképpen, darált mákot is dolgoztam. Egészen különlegessé és finommá teszi a mák a mézes sütit.
Mézes
hozzávalók (~ 80 puszedlihez)
12,5 dkg méz
a kenéshez 1 tojás, 2 ek folyékony habtejszín
A mézet és margarint összemelegítem-felolvasztom, majd hűlni teszem.
A tojásokat a cukorral habosra, fehérre keverem.
Beledolgozom a kihűlt mézes-margarinos keveréket, majd két-három részletben a szódabikarbónával elkevert liszteket és a fűszereket.
A ragacsos, egyáltalán nem bizalomgerjesztő masszát elsimítom a tálban, folpackkal lefedem, és 8-10 órára hűtőbe teszem. Az sem árt neki (sőt), ha egész napot, másfelet ül a hűvösön.
A hűtési idő letelte után a tésztát lisztezett lapítóra kanalazom, lisztes kézzel átgyúrom, nyolc fele veszem. Egy adagból 10-12 mézespuszedlit böngyörgetek.
Sütőpapíros tepsire rakosgatom, egymástól tisztes távolságra ( egy ujjnyi), tetejüket lekenem a folyékony tejszínnel elkveret tojással, majd 180 fokra előmelegített sütőbe tolom és 10-12 perc alatt csodaszépre-illatosra-kívánatosra sütöm.
Ugyanebből a mézes masszából szaggatok csillagokat, szívecskéket, félholdakat. Ehhez a tésztát 3-4 mm vastagra nyújtom és lisztezett formákkal kiszaggatom. 8-10 perc sütés elég.
A fenyőfákhoz szánt mézes masszába (az egész tészta kétszer egynyolcad része) 1 púpozott ek darált mákot dolgozok bele. Szintén kinyújtom, kiszaggatom, tetejét lekenve sütöm (8-10 perc).
Íróka
hozzávalók
2 tojásfehérje
30 dkg porcukor
1 mk narancslé (v. citromlé)
Az írókát Manapó keverte össze. 6-8 perc alatt fényesre, sűrűre mixelte a tojásfehérjéket a porcukorral és a narancslével.
Akkor jó, ha az edényt felfordítva az íróka meg se mozdul benne, és a mixerbot csíkot hagy maga után a masszában.
Itt jött a fejestugrunk a mélybe ... Addig megvolt, hogy zacskóba tesszük, elkötjük, sarkát kivágjuk és írókázunk.
Milyen zacskóba??? Hozzám hasonló először írókázók kedvéért: nem jó bármilyen vékony kis zacskó; legalábbis nekem az elsőnek használt, amúgy uzsonnazacskónak árult, vékony zacsi a második-harmadik nyomás után a szélén kettéhasadt. Elővettem hát egy kisméretű Hewa uzsonnazacskót (a tetején "zipzáros") és abba kanalaztam át az írókát. Ezzel már működött.
A zacskót elkötjük. Ezzel nem gondom, de aggályom volt. Mivel kössem el, hogy ha kifogy belőle az íróka ki is tudjam bontani? Hát nem kötöttem el, de a beletöltött írókát "lesimogattam" a zacskó sarkába és az íróka felett jó szorosan megcsavartam a zacskót. Bevállt, működött.
A zacskó sarkát picit kilyukasztjuk. Aham. Pici egy gombostű és pici egy zsákvarró tű is, csak viszonyítás kérdése. A gombostűnyi lyuk nem volt elég nagy, zsákvarróm csak lapos van otthon, maradt a manikürollóm pillanatnyi feláldozása a cél érdekében. Ezzel le tudtam csippenteni a zacskó sarkát, nagyjából 1 mm-es lyukacska lett.
Szintén a hozzám hasonló zöldfülűek kedvéért mondom, az íróka, amit nem kanalaztunk a zacskóba (két tojásfehérjéből rengeteg lesz) jobban szeret letakarva, a hűtő hidegében csücsülni, mint a konyhapulton ácsorogni.
Amennyiben nem használjuk el a teljes írókát, amit lelkes párunk kikevert, hűtőben 1-2 napot tökéletesen elvan (lefedve). Bevallom, én az írókás zacskót, írókástól, betettem a hűtőbe, másnap nagyon jól tudtam rajzolni vele.
Aki szeret üvegfesteni, hamar rájön, hogy az írókázás sem ördögtől való :)
Sajnos a csomagolás lendületében elfelejtettem mindenről képet készíteni, így a szépen megdíszített mézeskalács tál is kimaradt, pedig arra (is) büszke vagyok.
A gazdagon díszített mézeseket Karácsonyi angyalkánk csempészte kinek-kinek a karácsonyfa alá.
2009. dec. 28.
2009. dec. 22.
Akár ünnepi asztalra is
Recept a NL-ból.
Diós sütőtök torta
hozzávalók
60 dkg nyers döblec (hámozva, magok nélkül, csak a húsa)
15 dkg dió, darabosabbra darálva
50 dkg liszt
40 dkg cukor
2 dl olaj
3 tojás
1 cs sütőpor
1 ek vaníliás cukor
1 ek őrölt fahéj - kihagyható, de lehet mézeskalács fűszerkeveréket használni
1 citrom reszelt héja
csipetnyi só
tetejére tetszés szerint:
tortabevonó csoki és kevéske margarin
porcukor
A döblecet megmosom, meghámozom magos-szálas belsejét kiszedem. Almareszelőn (nagy lyuk) lereszelem.
A diót nem túl finomra darálom (de ha már van otthon finomra darált dió, nem kell új adagot készíteni).
A tojássárgákat a cukorral és vaníliás cukorral fehérre, habosra keverem.
Beledolgozom az olajat. Morzsalékos massza lesz az olaj után, nem kell megijedni, ennek ilyennek kell lennie. Beleszórom a reszelt citromjhéjat és a fűszereket és ezekkel is alaposan elkeverem.
Hozzáelegyítem a reszelt döblecet és állni hagyom 6-8 percig, ezalatt a sütőtök szépen levet enged.
A lisztet elvegyítem a darált dióval és a sütőporral.
A tojásfehérjéket egy csipetnyi sóval kemény, tömör habbá verem.
A döbleces masszához keverem a diós lisztet, majd két-három részletben a kemény habbá felvert tojásfehérjét is beledolgozom.
Kikent-lisztezett (vagy sütőpapírral bélelt), 26 cm átmérőjű tortaformája simítom a tésztát és előmelegített, 180 fokos lerben 60-70 percig sütöm (érdemes tűpróbával ellenőrizni).
Miután kiveszem a sütőből, nagyjából 10 percig a formában pihentetem, majd lekapcsolom a a tortaforma oldalait, a tortát rácsra csúsztatom (a tortaforma aljával együtt) és hagyom teljesen kihűlni.
A tortabevonó csokit egy kevéske margarinnal gőz fölött (vagy mikró olvasztó fokozatán) megolvasztom. A tortát leemelem a tortaforma aljáról, tálcára teszem és bevonom a csokival. Hűvös helyre teszem (pl kamra :), amíg a csoki megszilárdul.
Jó étvágyat!
Még langyosan a döblec túlteng a tortában, ám hidegen nem tolakodó, kellemesen kiegészíti a dió ízét.
Szótár:
döblec - sütőtök (bármilyen fajtájú, formájú)
ler - sütő
2009. dec. 21.
2009. dec. 16.
Karfiol - töltve
Töltött karfiol
hozzávalók
1 kisebb fej karfiol
~ 10 dkg darált hús
1 tojás
zabpehely - késes aprítóban kicsit átforgatva
1-2 ek rizs
1-2 gerezd fokhagyma
só, bors, pirospaprika
alaplé - esetemben víz + bő dl, korábbról lefagyasztott, húsleves
1-2 babérlevél
1-2 macisajt (a normál méretű háromszögűből)
1-2 gerezd fokhagyma
csipetnyi pirospaprika
tejföl
A karfiolt megmosom, torzsáját, leveleit levágom.
A darált húst összedolgozom a tojással, fűszerekkel, átnyomott fokhagymával, a késes aprítóban néhányszor átforgatott zabpehellyel és a rizzsel. Nem mérem dkg-ra, mennyi zabpelyhet teszek bele, első lépésben 3-4 ek-nyit, összedolgozom, 2-3 percet állni hagyom, ha túl hígnak találom, teszek még hozzá, megint állni hagyom, stb.
A köztes időben a megmosott karfiolt veszem kezelésbe. Éles, vékony pengéjű késsel kimetszek egy-egy karfiolrózsát. A legalsó sort,a legnagyobb rózsákat nem bántom, ezek fogják megakadályozni, hogy a töltelék kicsússzon alól. A következő sorból kivágok néhány rózsát, szárával együtt, majd a tetejéből is, innen-onnan.
A kivágott rózsák helyére annyi darált húst gyömöszölök be, amennyit csak tudok, kis adagonként, ujjbeggyel le-benyomogatva a karfiolrózsák és a száraik közé is a húsos masszát.
Egy akkora edénybe teszem a töltött karfiolt, amiben kényelmesen elfér úgy, hogy az edényt le tudjam fedni.
Mikor a karfiolt is, a húst is késznek ítélem, nagyobb méretű, lapos kanállal benyúlok a karfiol alá (ellenkező oldalról megtámasztom, éljen az azbeszt kezű Garffyka :), kiemelem az edényből, tányérra teszem (csak a karfiol fejet, a különálló rózsákat nem). A visszamaradt léből kihalászom a babérlevelet, belekockázom a macisajtokat, megszórom pirospaprikával. Addig kevergetem, amíg a sajt elolvad. Beleteszek 1-2 ek tejfölt és kézi mixerrel selymesre-habosra turmixolom. Megkóstolom, ha kell, utánna fűszerezem.
Visszateszem a töltött karfiolfejet az edénybe, néhányat forgatok-rázok rajta (keverni nem lehet, összetörne az eddig szépen egybeálló töltött karfiol), a léből-mártásból merek a karfiolra is.
Tálaláskor cikkekre szelve teszem tányérra, köré-mellé öntök a mártásból.
Jó étvágyat!
Tipp & trükk:
Lehet az amolyan "hóvégi étel", ha rakott karfiolnak készíteném, sokkal több húst kívánna.
Lehet csak rizzsel keverni a darált húst. Tapasztalatom szerint, így, zabpehellyel keverve, kiadósabb-tartósabb. Emellett ízben is más ez a fajta töltelék, mint csak rizzsel elegyítve.
2009. dec. 15.
Törlesztés
Sokaktól kaptam szívhezszóló, kedves, vicces virtuális díjat, e-plakettet, elismerést ... s bár akkor és ott hálásan és örömmel köszöntem meg, eddig nem tudtam sort keríteni arra, hogy illendően egy postban is megköszönjem és tovább adjam.
Hát, azt hiszem, sajnos, a továbbadásról már lecsúsztam :( , ígérem-fogadom, legközelebb sokkal figyelmesebb és aktívabb leszek.
Bár ezekre a figyelmességekre sajnos ezúttal zsákutcának bizonyultam, a köszönethez és postoláshoz talán még nincs késő.
Örömmel, hálás szívvel ezúton is KÖSZÖNÖM SZÉPEN
Ezzel az Oscar díjjal ALÍZ Erdélyből lepett meg, aki a Fakanálforgató tollforgató gasztro-blogot vezeti.
************
Még a forró nyár volt és mindenki tikkadtan keresgélt árnyékot, mikor kedves VIKI barátném meghíyvott egy pohár kellemesen hűsítő, sajátkészítésű limonádéra, melyet saját konyhájában rittyentett.
UPDATE! Persze, hogy persze és az eszem, lyukas, mint az egyszeri szita. ANYUCIKA, aki a sütés főzés rejtelmeibe és egyéb turpisságokba vezeti be kedves olvasóit, szintén meghívott egy pohár hűsítő limonádéra. Jól esne, még ilyen havazós hidegben is :)
************
TRINITY barátnőm, a Zamat és illat nagyrabecsült háziasszonyától két elismerést is kaptam. Nemcsak azzal biztatott, hogy szereti a blogom, de azt is megsúgta, jó itt nálam.
************
Ezt a kedves rajzot NOTBURGA küldte, ő az a hölgy, aki Notburga konyhája - mi kerül a fazékba és más zöldségek néven gasztro-blogol, csuda finomságokat.
************
S végül, de egyáltalán nem utolsó sorban, szívemnek igen kedves DÓRI lepett meg két csésze habos kakaóval, s mellé finomságos sütikkel.
Mindenkinek szép napot! :D
Calzone - régi étel új ízekben
Nem hagyott nyugodni a gondolat és egy csendesebb szombat délelőtt megsütöttem. Kicsit megbolondítva, fél adag pizzatésztát dagasztattam a géppel.
Azoknak ajánlom, akik szívesen próbálnak ki új ízeket, és természetesen azoknak, akik szeretik a tészta (kenyér/pizza) és gyümölcs párosítását, akik szívesen csemegéznek szőlőt vagy szilvát, nyáron dinnyét egy karéj lágy fehérkenyérrel.
Szőlős calzone baracköntettel
1 felvert tojás
1 bő ek étkezési keményítő
A pizzatészta hozzávalóit kenyérsütő gép formájába pakolom, alólra a folyékonyak és a reszelt narancshéj, ezekre a liszt, ennek a tetejére, ellentétes sarkakba a cukor és só, középre a szárított élesztő. Dagaszt-keleszt programot indítok, ez másfél óra.
Amíg a tészta készül, leszemezem a szőlőt, a szemeket megmosom, majd lobogó vízbe dobom nagyjából 3-4 percre (nem érdemes egyszerre sok szemet a vízbe tenni, az a jó, ha fövésben marad). Leszűröm és rögtön hideg vízbe teszem néhány percre. Ennyi elég ahhoz, hogy könnyen tudjam meghámozni a szemeket. A hámozott szemeket kettévágom, kiszedem a magjait, majd - ha nagyon nagyok - negyedbe vágom őket.
A pizzatésztát lisztezett lapítóra szedem - szép szálasra kel meg a tészta -, finoman megdögönyözöm és négy részre osztom. A cipókat letakarom és 30 percig pihenni hagyom.
A szaggatás után leesett tésztát összegyúrom, fél cm vastagra kinyújtom, ujjnyi széles csíkokra vágom, ezekből rudacskák sülnek majd, üresen, töltelék nélkül; a diós-narancsos tészta elég édes-ízes ahhoz, hogy önmagában is megállja a helyét.
A calzonek és a pizzarudak tetejét átkenem a felvert tojással, majd 175 fokra előmelegített sütőbe tolom. A rudak hamarabb, ~ 16-18 perc, kisülnek, kikapom azt a tepsit, amiben ezek sorakoznak és a calzonekkal telit további 4-6 percet sülni hagyom.
A calzonekat tálaló tányérra szedem, az öntetet külön kínálom hozzá.
Jó étvágyat!
2009. dec. 11.
Mézeskalácsból
A mézeskalács tál és a mézes sütik tésztája a jól bevált fűszeres mézes pogácsa tésztája - a fűszerek tetszés szerint változtathatók, így egy tésztából elég sokféle süti kihozható.
Tény, hogy a masszából könnyebb mézes pogácsákat böngyörgetni, mint tálnak megformázni, de nem volt vészes, másodszori nekifutásra sikerült szépen beteríteni a formát.
A tészta hűtőben csücsül egy éjszakát, de inkább egy napot - sőt, tapasztalatom szerint két nap hidegen ücsörgés is csak hasznára válik, könnyebben formázható.
Éles késsel még a tálban nyolc részre osztom és a mézeskalács tálhoz nagyjából másfél adagnyit használok el.
Lisztezett lapítón, gyors mozdulatokkal átgyúrom, kinyújtom fél centi vastagra. Óvatosan alányúlva a tenyeremre teszem, igyekszem nem összegyűrni a tésztát, majd egy középen nem lyukas, előzőleg sütőpapírral bevont kuglófformára borítom. Lehetőleg úgy, hogy a formát mindenütt körbeérje.
Ujjbeggyel elegyengetem, hogy kitöltse a kuglófforma hullámait, majd a túllógó tésztarészt éles! késsel levagdosom, ujjal kicsit elegyengetem. A művet tepsire emelem.
Tejszínes tojással átkenem, a szélekre szeletelt mandulát biggyesztek és az egészet bőven megszórom kókuszreszelékkel.
Néhány perccel tovább sütöm, mintha pogácsának sülne.
A kész mézeskalács tálat tepsistől hűlni teszem. Csak akkor kezdem lebontani a kuglóf formáról, mikor teljesen hideg. Ezzel megszenvedtem, egy-két helyen ráncot vetett a sütőpapír és a tészta ragaszkodott hozzá, de végül is én győztem :), a mézeskalács tál is egyben maradt :) és a kuglóf formát sem kellett szétvágnom.
A Chef Viki által kiírt Ajándékok a konyhából VKF!-re érkező mézeskalács ólomüveg sütivel, mézes pogácsa szívecskékkel, holdakkal, csillagokkal töltöm meg.
A képek minőségéért elnézést, halódott a fényképezőgépünk, bekapcsolt és fényképezett is, de a "kukucskáló" fekete maradt, így érzésre kattintgattam.
Tény, finom volt, a sütik nagyon gyorsan elfogytak, pedig sok fér egy ilyen kuglóf forma mézeskalács tálba :)
És ... a legjobb referencia ... komolyan, kell ennél nagyobb dicséret és elismerés? :D
Onnan is haraptam egyet, és onnan is haraptam, és most innen harapok majd ...
Mézeskalács tál vacsora után egy bögre langyos mézes tejecske.
Jó étvágyat!
2009. dec. 10.
Elkezdett karácsonyosodni
Mikulás vonatozás
Manó nem ijedt meg a nagyszakállútól, egyikkel parolázott, másiknak énekelt, harmadiktól csomagot kapott.
Mindenért sorba kellett állni - fényképezkedés a kismanókkal, találkozás Mikulással, ajándékcsomag, fényképezkedés Mikulással, piros lufi, forró csoki, stb. Nem is volt ez a gond, mert a legtöbb helyen haladós volt, sorbanállás közben lehetett nézelődni, beszélgetni, vidámkodni. Ami rendkívül felbosszantott és elkeserített az volt, mikor egy komplett 20 fős csoport - teljeséggel fittyet hányva annak, hogy 25-30 ember hosszú percek óta várakozik viszonylag rendezett sorban - a pofátlanság magasiskoláját bemutatva, szó nélkül betolakodott a sorban előre, arra való hivatkozással, hogy ők csoport és együtt vannak és különben is, más nyelvet beszélnek és akinek nem tetszik ...