Oldalak

2014. dec. 31.

Húsztizennégyről húsztizenötre :-)


Nagyon boldog, kívánság teljesítő, egészséget, gazdagságot hozó, vidám Új Esztendőt kívánunk minden drága Barátunknak, kedves Olvasónak, ismeretlen Ismerősnek! :-)

Garffyka & Manapó, Tücsi, Manó


2014. dec. 19.

Fekete-arany fehér torta - csokoládé kívül-belül

Kedves Olvasóm kérte, hogy írjam le a fekete-arany fehér torta receptjét, Édesanyja születésnapjára szeretné elkészíteni.

A fekete-arany fehér torta egy csupa csoki torta, ráadásul ez volt az első modelling csokis tortám.

A tésztájához a 2. kedvenc tortalap piskótát használtam, kakaósan. A krém egy tejszínes-csokoládés, ütős, de mégsem nehéz, nem zsíros krém. Burkolás és díszítés étcsokoládés plasztik csoki és olvasztott, formába öntött fehércsoki. Az egyetlen, ami nem csokoládé az a cukorfátyol.
Ahogy mondták, nagy sikere volt :-)


Tejszínes-csokikrémes csokoládé torta

hozzávalók - tészta (26 cm-s formához)

3 tojásból a 2. kedvenc tortalap, kakaósan

hozzávalók - krém

4 dl folyékony habtejszín
100 gr étcsokoládé - legalább 65%, de inkább 70-75%-os
1 ek barna cukor (elhagyható)

hozzávalók - burkolás, díszítés

modelling csoki étcsokoládéból
200 gr fehércsokoládé
cukorfátyol
ehető ragasztó
Wilton aranypor
kakaós alap vajkrém (1:1 porcukor-vaj, 50 gr porcukorhoz 1 ek cukrozatlan kakaópor)

A krémmel kezdek, mert legalább egy napot (éjszakát) kell hűtőben állnia.
Felforralom a tejszínt, beletördelem az étcsokoládét, hozzáadom a cukrot és addig főzöm kevergetve, alacsony lángon, amíg a csokoládé és cukor teljesen felolvad. Leveszem a tűzről, letakarom. Mikor teljesen kihűlt hűtőbe teszem. Legalább egy éjszakát kell hűtőben állnia.
A csokoládés tejszínt akkor veszem ki a hűtőből, mikor a már megsült, kihűlt piskótát szeletekre vágtam.
A jól lehűtött krémet kézimixerrel, alacsony fokozaton kezdem el felverni. Nagyjából 4-5 perc múlva - végig a kézimixer alacsony fokozatán - egy nagyon jó állagú, jó tartású, de nem túl tömény krémet kapok. Miközben a krémet felverem figyelem az állagát, nem szabad túlverni, mert a csokoládéban lévő zsiradék kicsapódhat és akkor trutyi lesz, nem krém.

Amikor a krém, még folyékony állapotában, már a hűtőben van, a modelling csokival (plasztik csoki, csokoládé gyurma) folytatom, mert annak legalább egy órát kell hűsölnie, de ha többet áll a hűtőben, nem árt neki.
Így csinálom.


Amikor a félkész krém és a csokigyurma is a hűtőben van, jöhet a piskóta.
26 cm-s formához 3 tojásból készítek tésztát, kakaósan.
Így csinálom.

A torta összeállításához a kihűlt piskótát három szeletre vágom.
Az alsó szeletet megfordítva (ami süléskor alul volt, az most felülre kerül) tálaló tálcára teszem. Hogy ne a tálcát maszatoljam a továbbiakban, körben a piskóta szelet alá sütőpapírt csúsztatok be. Ez védi a tálcát amíg töltöm, burkolom, díszítem a tortát, és ha már nincs rá szükség, laza mozdulattal ki lehet húzni.

Előveszem a még folyékony krémet a hűtőből és a kézimixert alacsony fokozaton járatva, néhány perc alatt jó tartású habot-krémet verek belőle. Vigyázok, hogy ne verjem túl.
A kész krémet kétfelé osztom, felét az alsó piskóta lapra kenem.
Jöhet a második piskóta lap, a második adag krém, végül a harmadik szelet tésztával lefedem.
Lazán letakarom és legalább egy órára visszateszem a hűtőbe.


A fehércsokoládét megolvasztom: felét vízgőz fölött olvasztom, nem hevítem túl, amikor már felolvadt, leveszem a gőzről, belekeverem a másik felét (apróra vágva) és addig kevergetem, amíg egynemű masszát kapok.
A fehércsokoládéból készült formákhoz papírboltban vásárolt, eredetileg gipszhez való kiöntő formát használtam. Nem kentem ki semmivel, csak a langymeleg fehércsokit beleöntöttem, hagytam megszilárdulni, majd óvatosan kipattintottam, aranyporral átkentem.

A rózsákat a modelling csokiból formáztam - ezek voltak az első csokirózsáim -, majd egy kis Wilton aranyporral áthúztam.

A csipkéhez cukorfátyol anyagot és csipkeformát használtam, sajnos szabad kézzel (még) nem tudok ilyen szép, szabályos csipkét rajzolni.

Kikeverem a burkoláshoz a kakaós alap vajkrémet. Azaz 50 gr porcukrot, 50 gr puha vajat és 1 ek cukrozatlan kakaóport habosra keverek.
A betöltött, de még meztelen tortát előveszem a hűtőből és körben bekenem a kakaós vajkrémmel, 2 ek-nyi vajkrémet félreteszek a díszek ragasztásához. A torta oldalát, tetejét is bekenem, ha vannak esetleg egyenetlenségek, a vajkrémmel szépen ki lehet simítani. Legalább fél órára ismét hűvösre teszem az egyre inkább alakuló tortát.

Átgyúrom és étkezési keményítővel vékonyan megszórt munkalapon kinyújtom a hűtőből fél órája kivett plasztik csokit. Ha még mindig túl kemény lenne, 2-3 mp-re mikróba teszem, azután gyúrom, nyújtom.
A csokigyurmát akkorára nyújtom, mint 2-szer a torta magassága + az átmérője + még 4-5 cm (a fölösleget levágom, de ennyi kell, hogy a kinyújtott platszik csokit szépen a tortára tudjam simítani).
A kakaós vajkrémmel bekent tortát előveszem a hidegről, éppencsak nedves kézzel átsimítom a vajkrémet, majd beburkolom a kinyújtott csokigyurmával.


A csokoládé díszeket a korábban félretett vajkrémmel ragasztom a tortára, a cukorfátyolt ehető ragasztóval rögzítem.
Utolsó mozzanatként kihúzogatom a sütőpapír csíkokat a torta alól.

Voilá, kész is :-)

Jó étvágyat !


2014. dec. 17.

Modelling vagy plasztik csokoládé

A fekete-arany fehér torta volt az első, amihez csokigyurmát készítettem, egy tortamagazinból lestem a receptet. Pontosabban, több helyen is láttam csokoládé gyurma receptet, de nekem a magazinból ellesett vált be a legjobban.

Rózsa fehércsokis modelling csokoládéból

Gyúrtam már fekete- (ét, min. 65%) és fehércsokoládéból is. Mindkettő bevállt, bár a fehércsokis változat kicsit lágyabb, hosszú távon kevésbé alaktartó.
Megszerettem ezt a csokoládéból és mézből készült gyurmát, nagyon kellemes állagú lesz, jó vele dolgozni és szép dolgokat lehet készíteni.
Az első csokigyurma rózsákhoz képest, ÉAnyám születésnapjára 15 szirmos rózsákat pöndörgettem és sikerült egy csak fehércsokoládés rózsát is készítenem, ami három napnál tovább is szépen megmaradt.

Csokoládé masni

A csokigyurma egyik titka, hogy ha étcsokiból készítem, akkor legalább 65%-os csokoládé kell hozzá. Én általában 70%-75%-os csokoládéval dolgozom.
Kíváncsiságból kipróbáltam alacsonyabb kakaótartalmú étcsokival is. Az 52%-os BOCI étcsokival működik a modelling csoki massza, de kevesebb mézet használtam.
A fehércsokinál mindegy, hogy milyet választok és a méz sem meghatározó, a csokigyurmához leggyakrabban vegyes virágmézet használok, az akácmézet inkább más sütibe, mézesbe teszem. Esetleg csak úgy, kanállal elnyalakodjuk a gyerekekkel :-)

Rózsa étcsokoládés modelling csokiból

Másik titok a sok-sok papírtörlő és a türelem :-), hogy a csoki-méz keverékéből minden felesleges nedvességet kigyúrjak, felitassak. Étcsokoládénál sokkal kevesebb a kigyúrandó nedvesség, mint a fehércsokoládés gyurmánál, ahol nemes egyszerűséggel fél csomag papírtörlőt is el tudok használni.

Kála szalagos masnival

A csokigyurmát, más néven modellező vagy modelling vagy plasztik csokoládét, legalább egy órával, de még inkább egy nappal felhasználás előtt el kell készíteni. Ezért általában nagyobb adagot szoktam begyúrni, és amit nem használok el, több réteg nylon zacskóba tekerve, a hűtő alsó fiókjában tartom. Felhasználás előtt fél-egy órával a konyhapultra veszem, esetleg néhány mp-re mikróba teszem.
Kála

Modelling (plasztik) csokoládé
mézes csokigyurma fehér- és fekete csokiból

hozzávalók

fekete csokigyurma: 30 dkg csokoládé (legalább 65%-os, de inkább 70-75%-os) +  150 gr méz
* amikor 52%-os BOCI étcsokit használtam, csökkentettem a méz mennyiséget, így 52%-os étcsoki esetén 30 dkg csokoládé + 80 gr méz kell, a többi ugyanaz
fehér csokigyurma: 30 dkg csokoládé +  75 gr méz

A modelling csokihoz kerámia vagy műanyag edényt használok, a fémedénybe beleragadna.

Csokoládé és méz
A fehér- és étcsokit külön-külön, vízgőz fölött megolvasztom. A kimért méz adagokat mikróban felforrósítom és a vízgőzről levett, megfelelő, felolvasztott csokihoz ömtöm.

Az olvasztott csokihoz öntöm a folyóssá melegített mézet
Fakanállal keverem a mézes-csokis egyvelegeket, amíg egynemű, kezelhetően meleg masszát kapok.

Még nem teljesen homogén, de alakul
Így lesz egyre inkább összeálló
Lassan hűl annyira, hogy kézzel is gyúrhatom





Amikor már kézzel meg tudom fogni, a masszákat kiveszem az edényből és lapítón (vagy a konyhapulton), kézzel gyúrom tovább.
 

 Elég sok nedvességet kigyúrok a plasztik csokikból, főleg a fehércsokoládés masszából.
A felesleges vizet papírtörlővel itatom fel. Sok-sok papírtörlővel. Vagy egy erre rendszeresített konyharuhával.
A fehércsokis masszából több nedvességet kell kinyomkodni.
Alakul :) A kis műanyag edényben az eddig lekanalazott felesleges nedvesség
A kész csokigyurmákat folpackba (nylon zacskó) tekerem és legalább egy órára, de inkább éjszakára hűtőbe teszem. Felhasználás előtt kb egy-fél órával kiveszem majd a hűtőből. Ha még így is nagyon kemény, levágok egy nagyjából akkora darabot, amivel éppen dolgozni akarok és 3-4 mp-re mikróba teszem.
Modelling csokoládéval lehet tortát burkolni, itt éppen egy Eszterházy tortát
Itt egy Manapó szülinapos túró-rudi tortáját rejti az étcsokoládéból gyúrt csokigyurma
Mindkét fajta modelling csokit étkezési keményítővel éppencsak megszórt, sima felületen átgyúrom. Ezután lehet nyújtani (szintén étkezési keményítőn), formázni.

Masni szalaggal
Fekete & fehér, rózsa & kála
A plasztik csokihoz érdemes kesztyűs kézzel nyúlni - nem háztartási gumikesztyű, az túl vastag, hanem patikában is kapható vékony latex kesztyű.

ÉAnyám szülnapi tortája 15 szirmos csokirózsákkal
 Így nem lesznek rajta ujjlenyomatok (kivéve, ha a kesztyű ujja kiszakad és nem veszem észre ...), a kész művet fényesebbre lehet simogatni.

Itt nem vettem észre, hogy elszakadt a gumikesztyű
 A modelling csokoládéval lehet tortát burkolni, vagy lehet díszítésre - virágokhoz, masnikhoz - használni.
Minden plasztik csokoládé
 Kis türelemmel látványos és hosszú távon is alaktartó tortadíszt lehet készíteni belőle.


Tarkabarka csokigyurmához elnagyzoltan összedolgozok egy kis fekete- és fehér csokigyurmát. Így születtek a tarka rószák is.
Ezen a tortán a burkolat és a díszítés is modelling csokiból van



Jó gyurmázást ! :-)

Kedvenc tortalap_2

Ezt a receptet Kiskukta konyhájából csakliztam :-)
Nagyon sokszor megsütöttem már, vaníliásan, kakaósan, diósan.
Akárcsak az 1. számú kedvenc tortalap, ez is könnyű, finom és nem utolsó sorban tojás kímélő.

Nemes egyszerűséggel "hamis piskótának" neveztem el, mert puha, könnyed, mint egy piskóta, ugyanakkor az elkészítése kicsit különbözik egy hagyományos piskótáétól, s mint említettem, lényegesen kevesebb tojást kell felütni hozzá.

Akárcsak az 1. kedvenc tortalapot, ezt a hamis piskótát is lehet diósan és/vagy kakaósan sütni. Ilyenkor a liszt mennyiségből elveszek annyi csapott ek-nyit, ahány tojásra szól a recept, és helyette cukrozatlan kakaóport, darált diót teszek a tésztához.
Ha diósan vagy kakaósan sütöm, akkor a folyadékokkal teszek a tésztához 1 ek rumot.
Vaníliás lesz a piskóta, ha eleve vaníliás porcukorral készítem. Ehhez nem kell a bolti vanilin cukrot megvenni, lehet házi vaníliás porcukrot használni: a porcukros bödönbe (nekem fél kg fér bele) beledugom néhány üres vaníliarúd héjat, azaz olyat, amiből előzőleg (egy másik sütihez) már kikapargattam a magokat. Naponta átkeverem, átrázom a porcukrot és két hét múlva kész is az illatos, vaníliás porcukor. Természetesen ez működik friss vanília rúddal is, ha éppen van kéznél.

Erről a piskótáról nem készítettem fázis- vagy végeredmény fotókat, de lépésről-lépésre úgy csinálom, ahogy leírtam.

Tortalap_hamis piskóta, 2. kedvenc tortalap



14-15 cm-s tortaforma: 1 tojás + 50 és 20 gr porcukor + 37 ml tej + 37 ml olaj + 90 gr liszt + 1/4 cs. sütőpor (3 gr)
21-22 cm-s tortaforma: 2 tojás + 100 és 40 gr porcukor + 75 ml tej + 75 ml olaj + 175 gr liszt + 1/ cs. sütőpor (6 gr)
24-25 cm-s tortaforma: 3 tojás + 150 és 60 gr porcukor + 115 ml tej + 115 ml olaj + 263 gr liszt + 3/4 cs. sütőpor (9 gr)
27-28 cm-s tortaforma: 4 tojás + 200 és 80 gr porcukor + 150 ml tej + 150 ml olaj + 350 gr liszt + 1 cs. sütőpor (12 gr)
29-30 cm-s tortaforma: 5 tojás + 250 és 100 gr porcukor + 187 ml tej + 187 ml olaj + 437 gr liszt + 1 és 1/4 cs. sütőpor (15 gr)

Így készítem: A tojásokat kettéveszem. A sárgájához teszem a nagyobbik rész porcukrot, az olajat és a tejet. A kisebbik rész porcukrot külön tálkába mérem, ezt majd a tojásfehérjéhez használom. A lisztet és sütőport átszitálom. Ha diós és/vagy kakaós tésztát akarok sütni, akkor a lisztből tojásonként 1 csapott ek-nyit elveszek és helyette darált diót, cukrozatlan kakaóport használok.

A tojásfehérjéket félig felverem, hozzáteszem a kisebbik rész porcukrot, majd a kézimixert magas fokozaton pörgetve, néhány perc alatt kemény habot verek.

A tojássárgákat, a nagyobbik rész porcukrot, olajat és langyos tejet kicsit összekeverem.
Kanalanként beledolgozom a sütőporral átszitált lisztet. Mikor minden liszt a masszában van, akkor 3-4 percig még keverem kézimixer max fokozattal, a tészta szépen levegősödik, megnő, világosabb színű lesz.

A porcukros, kemény tojásfehérje habot fakanállal - én kedvencem erre a középen lyukas, ovális - forgatom a tojássárgás masszához, 3-4 részletben. Nem keverem, forgatom, középről kifele, addig, amíg egynemű tésztát kapok, azaz sehol nem látszanak hab-szigetek. Így a tojásfehérje hab nem törik össze, de szépen eloszlik a piskótában és a kész tészta mindenütt egyformán laza, puha lesz.

A tortaforma alját kevés margarinnal/vajjal kikenem és liszttel megszórom vagy beterítem egy akkora sütőpapírral, mint a forma alja. A lényeg, hogy az oldalát nem kenem körbe.
A tésztát a formába öntöm. A sütőformát körbeforgatom, a masszát ujjnyi magasságban "felmászatom" az oldalára. Így a piskóta sülés közben szépen egyenletesen nő.

180 fokra előmelegített sütőbe teszem és nagyjából 30-35 perc alatt készre sütöm. Sülés közben legfennebb kukucskálom a piskótát, de nem nyitogatom a sütőajtót. Kivevés előtt tűpróbázok egyet.
Sokáig légkeveréses sütőbe tettem a piskótákat, de az a tapasztalatom, hogy normál sütési fokon (alul-felül) szebben, egyenletesebben nő. Lehet, az én sütőm ventillátora túlságosan erős, de a légkeverésen sült tészták egyik fele majd fél cm-vel alacsonyabb lett.

Amikor a piskóta megsült, kiveszem és néhány percig a formában hagyom pihenni. Ezután lekapcsolom a forma oldalait, a piskótát leveszem a lapról (a forma aljáról) és rácsra állítva hűlni teszem. Csak a teljesen kihűlt piskótát lehet szépen szeletelni, faragni.
A tészta kihűlését lehet siettetni, ha például ablakpárkányra, teraszra teszem. Hűtőben nem szabad hűteni, itt ugyanis a tészta külseje sokkal gyorsabban lehűl, míg a belseje még meglehetősen meleg marad, és ez a legbiztosabb út ahhoz, hogy egy belül pimpós, ragacsos állagú tésztát kapjak. Ami ugye nem cél :-)

Ha tortalapnak szeletelem a hamis piskótát, akkor az alsó lapot megfordítva teszem a tortába, azaz a szeletnek arra a felére kerül krém, ami süléskor alul volt.
Ha a tészta teteje sülés közben kicsit kipúposodik és ez kihűlés után is megmarad, akkor nemes egyszerűséggel a "dúcot" levágom és bögre tea, csésze tej mellé elmajszolom :-), vagy félreteszem, megszárítom és egy későbbi keksz szalámiba vagy sajttorta alapba majd belemorzsolom :-)

Jó étvágyat !

2014. dec. 8.

Hóember, charlotte a neved :)

Mindenevő család vagyunk :-)
Advent első vasárnapján a puha, zamatos, tejfölös-búzakorpás kenyértésztából sütött Mikulást faltuk fel reggelire :-)
Advent második vasárnapján a Hóember volt terítéken :-)
Jövő héten, terveim szerint, Angyalka lesz soron, még nem döntöttem el, hogy kalácstésztából vagy piskótából.

A tegnapi torta első gondolata egy charlotte volt, amit a sűrű, zöldséges, galuskás szemespaszuly leves után gondoltam tálalni. Aztán a charlotte egyedfejlődésen ment keresztül és percek alatt megszületett a hóember forma gondolata, úgyhogy végül négy kis charlotte-t készítettem.
A hóember pocakjához a piskótatekercset erdei gyümölcs lekvárral kentem meg és a túrós-tejszínhabos krémbe házi eperlekvárt kevertem.
A hóember feje a nutellás piskóta tekercsből és finoman citromos túró-rudi krémből áll.
A gombjai, a szemei, orra, haja és a két keze mézestésztából készült, amit kisülés után vékony, színezett cukormázzal kentem át.
Mivel a hóember alul-felül charlotte-ból állt össze, ahhoz, hogy a pocakja és a feje alsó része megtartsa a tetejét, az alul lévő két charlotte-t sűrű írókával "meszeltem be", fél napig száradni hagytam, majd ráfordítottam a felső részeket és összeállítottam a tortát.
A Hóembert, utolsó lépésként, keményre felvert, enyhén vaníliás tejszínhabbal vontam be.
Szegény Hóember kicsit ijesztő lett :-(, azt hiszem legközelebb kisebb szemeket fogok rábiggyeszteni és talán a kezeit is vékonyabbra formálom.


Hóember torta

hozzávalók - tészta

3 piskóta tekercs, egyenként 5 tojásból
3x 1 kk házi vanília kivonat
lekvár, nutella a megkenéshez

hozzávalók - krém

2x 0,5 kg tehéntúró
2x 4 ek porcukor
2x 2 dl habtejszín
2x 2 ek porcukor
2x 3 lapzselatin
2x 3 ek tej

1x házi eperlekvár, 5 ek
1x 2 db citrom lereszelt héja

hozzávalók - bevonat, díszítés

íróka 1 tojásfehérjéből és 20 dkg porcukorból
4 dl habtejszín
4 bő ek vaníliás porcukor
mézestésztából sütött gombok, szemek, orr, haj, kezek


Legelső lépésként kisakkozom, hogy melyik négy kistálkát használjam, páronként egyformának, de legalábbis majdnem egyformának kell lenniük.
Mind a négy formát kibélelem folpackkal, félreteszem.
A habtejszíneket, ha eddig a kamrában voltak, hűtőbe teszem.

Megsütöm a három piskótatekercset.
A lert 180 fokra állítom.
Egyenként: 5 egész tojást 5 púpozott ek cukorral, kézimixerrel, legalább 20 percig keverek, menet közben hozzáteszek 1 kk házi vanília kivonatot. A tojás és cukor keveréke szépen kifehéredik, és nagyra, levegősre nő. Beleszitálok 5 csapott ek lisztet és habverővel finoman beleforgatom.
A tésztát sütőpapírral bélelt nagy gáztepsibe simítom, majd nagyjából 10-12 perc alatt készre sütöm.
A piskótalapot tiszta és száraz! konyharuhára fordítom, óvatosan lehúzom róla a sütőpapírt, majd a konyharuha segítségével feltekerem. Lehetség szerint a feltekert lapot rácsra teszem (pl kenyérvágó deszka rácsa), így alólról is szellőzik. Hagyom kihűlni.
A teljesen kihűlt tésztát kitekerem és lekvárral vagy nutellával megkenem.
A hóemberhez három lapot sütöttem, ezekből egy lekváros, egy nutellás lett. A harmadik lapot nagyjából 2/3 részre osztottam, a nagyobbik felét lekvároztam, a kisebbiket nutelláztam. Mindezt azért, mert a kistálkákhoz elég volt 1 és 2/3, illetve 1 és 1/3 piskótatekercs; persze, ez a tálkák méretétől függ.

Hóember összeállítás előtt, négy charlotte, mézeskalács alkatrészek.
Miközben a piskóták sülnek, elkészítem a charlotte krémeket. Kétfélét keverek, igaz, hogy így kétszer dolgozom, de a tortában így mindenki megtalálja a kedvenc krémjét.
A charlotte krémek egyenként: kislábosba 3 ek tejet teszek, beleteszem a 3 zselatinlapot, egészen alacsony tűzön csomómentesre kevergetem, melegítem.
0,5 kg tehéntúrót 4 ek porcukorral alaposan eldolgozok.
2 dl alaposan lehűtött habtejszínből és 2 ek porcukorból kemény habot verek.
A cukros túróhoz dolgozom a teljesen feloldódott zselatinos tejet.
A lekváros charlottehoz keverem az eperlekvárt, a túró rudis krémhez a lereszelt citromhéjat.
Beleforgatom a kemény habtejszínt.

A piskótatekercseket 4-5 mm széles szeletekre vágom


Két tálka alját-oldalát kirakom a lekváros piskóta szeletekkel, másik két tálkát a nutellással, a tésztakarikákat szorosan egymáshoz illesztem.
Mindkét krémből félreteszek 2-2 ek-nyit.
A lekváros tekerccsel bélelt tálkákba, egyenlően elosztva kanalazom a lekváros krémet, a másik két tálkába a citromos túró rudit krémet.
A tálkák alját megütögetem, hogy a a krém minden apró rést kitöltsön, majd a krémek tetejét befedem szintén szorosan egymáshoz illesztett piskóta szeletekkel.
A folpackot visszahajtva befedem a tálkákat, lehetőség szerint valamivel kicsit lenyomtatom (pl 1-1 kg sós zacskót teszek rájuk), majd beteszem mindet a hűtőbe.

Haladok :)

A tojásfehérjéből és porcukorból írókát keverek, letakarom, hűtőbe rakom.

A négy charlotte-s tálkát 3-4 órát hagyom a hűtőben, ezalatt a zselatin szépen összefogja a krémet és kiborításkor nem csúszik szét az egész.

Kezek, szemek, orr, gombok.
Mézestésztából megsütöm a hóember "kiegészítőit", úgymint gombok és szemek, a szájának való apró tésztagömböcök, egy orr, kezek. Ez a hóember nem kalapot, de hajat kapott, a hajszálait is mézestésztából formázom.

Négy félgömbből két gömb; egymásra fordított charlotte-k.

A charlotte-s tálkákat előveszem a hűtőből.
Az egyik lekváros charlotte tetejét megkenem a korábban félretett 2 ek krémmel és óvatosan ráfordítom a másik lekvárosat.
Ugyanígy az egyik túró rudi krémes tetejét (a nutellás piskótakarikákat) megkenem a félretett 2 ek túró rudi krémmel és ráfordítom a másik charlotte-t.
A tálkákat leemelem (a felsőket), és a két charlotte dombot mindenütt alaposan átkenem a sűrű írókával.
Az immár két tálkát visszateszem a hűtőbe, amíg az íróka máz megszilárdul.
A két alsó charlotte-t azért vonom be írókával, mert a krémbe kevés zselatint tettem, és nem szeretném, ha a tésztagömböc alsó fele idő előtt megadná magát. A megszilárdult íróka segít, hogy az alsó charlotte megtartsa a ráfordítottat. Ha alólra nem charlotte, de piskótából faragott félgömb kerülne, az írókás mázolás-szilárdítás elmaradhat.

Előveszem a tálcát, amin tálalni fogom a hóember tortát.
A bevonathoz behűtött 4 dl tejszínhabból és 4 ek porcukorból kemény habot verek.
A két charlotte "bombát" kiveszem a hűtőből.
Először a hóember pocakját fordítom a tálcára, úgy, hogy az írókával bevont rész kerüljön alólra, majd ugyanígy a feje részt is, a két gömböcöt egymáshoz igazítom.
A hóember testét bevonom a felvert tejszínhabbal.
Fogpiszkálók segítségével felteszem a kiegészítőket, szemeket, orrot, stb.


Hóembert torta kész!
Tálalom.
Bezsebelem a dícséreteket, mert jól néz ki :-)
Bezsebelem a dícséreteket, mert nagyon finom :-)
Kell a kihívás, ezért elhatározom, hogy legközelebb álló hóember tortát sütök majd :-)

Szeleteléskor szépen látszik a két, egymásra fordított charlotte.

Jó étvágyat !

2014. nov. 30.

Mikulás rántottával, sonkával - reggelire, vacsorára :-)

Rettentő morbid édesanya vagyok :-)
Advent első vasárnapján ezt tálaltam a gyerekeknek (is) ünnepi reggelire: tejfölös-búzakorpás Mikulás szezámmagos szórással, rántotta, spanyol sonka.
És szegény Mikulást szétcincáltuk :-)
Finom volt :-)

Több helyen kering a neten a kenyér- vagy kalácstésztából sült Mikulás fej. Ki-ki saját kedvenc tésztájából süti, lehet édes vagy sós, a lényeg, hogy ne legyen túlságosan sok élesztő a tésztában, mert akkor szegény Mikulás nem tartja meg a formáját.


Megtetszett az ötlet, gondoltam, stílusos antré lesz advent első vasárnapjára megsütni.
Az volt, ráadásul finom is volt :-)

A dimbes-dombos kenyér tésztáját dagasztottam, annyi különbséggel most, hogy kefír helyett tejfölt használtam. Ez a tészta nagyon kellemes állagú, rugalmas, fonás, formázás után szépen megtartja az alakját.

Mikulás szakállával és bajuszával sokat bibelődtem. A tésztát ollóval egészen keskeny csíkokra vágtam, majd a szálakat egyenként megsodortam. Igen, a bajuszt is szálanként pödörgettem :-)
Szemei két kicsi aszalt szilva, sapkáján a bojt és a krémszegély szezámmaggal bőven megszórt.
Mondom, nagy sikere volt :-)

Mikulás fej kenyér

hozzávalók

dimbes-dombos kenyér tésztája, közepes adag
két szem aszalt szilva - vagy mazsola, bors, Mikulás szemének
szezámmag - édes tésztánál jégcukor, a sapka bojthoz és prémhez
1 tojás a lekenéshez
kevéske piros ételfesték (Wilton karácsony piros)

A kenyértésztához valókat a leírtak szerint megdagasztom, kelesztem, lisztezett lapítóra borítom, gyengéd, de határozott mozdulatokkal átgyúrom, gömböccé formálom.
Félbevágom, az egyik lesz a Mikulás feje + sapka, a másik lesz a szakálla. A szakállnak szánt darabból lecsípek a sapka bojtnak, a szemöldököknek és az orrnak való tésztát.
Az egyes tésztadarabokat gömböccé formálom, letakarom és 3 percig pihentetem.

A fejnek szánt tésztadarabot ovál-háromszög formára nyújtom.

Tepsibe emelem, eligazgatom, azaz a tészta csúcsát visszahajtom.
Megsodrom Mikulás szemöldökeit, orrot bögyörintek, majd próbaképp a tepsibe lévő tésztára teszem - így látom, milyen lesz az arca, mennyire kell/lehet visszahajtani a sapkát. Megsodrom a sapka szegélyét, elkészítem a bojtját. Ezeket is a tepsibe tett arcra-sapkára próbálom, egyelőre nem ragasztom oda (pl kicsit felvert tojással).

A szakállnak félretett tésztagömböcöt ovális félkör formára nyújtom.

A szélesebb része olyan széles, mint a Mikulás arcának az alja.
A szakáll tetejéből (a széles végéből) levágok egy nagyjából másfél ujjnyi széles csíkot, ez lesz a bajusz.

A szakállat odaillesztem az archoz, nagyjából kétujjnyi átfedéssel, ha kell, még nyújtok, formázok rajta.

Ollóval fél cm széles csíkokat vágok a szakállba, a tetején 3-4 mm-t egyben hagyok.
A szakáll csíkjait egyenként megsodrom, kicsit kócosra, dúsra rendezem.

A bajusznak való tésztadarabot még nyújtom egy kicsit, azt akarom, hogy a felfele pöndörödő bajusz összeérjen a sapka szegélyével. Mikulás arcához próbálom a bajuszt, ha elég hosszú és elég széles (4-5 cm), ollóval ebbe is egészen vékony csíkocskákat vágok, a tészta tetejét itt is hagyok kb 2-3 mm-t egyben (nem akarom, hogy szétessen a bajusz :-)
A bajusz száljait is egyesével megsodrom, elrendezgetem.

Mikor minden elem a helyén van, egy kicsit felvert tojással egymáshoz ragasztom az egyes darabokat és egyúttal lekenem az arcot, bajuszt, szakállat, sapka szegélyét és bojtját.
Kevés piros ételfestéket keverek a maradék tojáshoz, és ezzel kenem át a sapkát. Így lesz Mikulás sapkája piros :-)
A bojtot és a prémszegélyt bőven megszórom szezámmaggal.

Letakarom, langyos-meleg, huzatmentes helyen 20-25 percig kelesztem, majd 175 fokra (légkeveréses) előmelegített sütőbe teszem.
Nem kell annyit sülnie, mint a kenyérformájú kenyérnek, hiszen itt a tészta sokkal vékonyabb, így 25-30 perc múlva már ki is veszem a reggeli kenyerünk.

Szegény Mikulást szétcincáltuk :-)
Finom volt :-)

Jó étvágyat !

2014. nov. 29.

Szaloncukor - DIY

Manapóval szorgalmas méhecskék módjára gyűjtünk minden "kacatot", mert tapasztalatból tudjuk, hogy előbb-utóbb jó lesz valamire :), és általában előbb, mint utóbb. Most mégis papírguriga krízis ütötte fel a fejét nálunk :) Úgy kértem "kölcsön" Manó egyik barátjának az édesanyjától, szegény gyerekem nem értette, hogy miért nyomtak a kezébe egyik délután egy nagy zacskót, tele leürült papírgurigával. De lelkiismeretesen leszállította :)

Szaloncukrot gyártottam, óriás szaloncukrokat, nagy tételben. Mert rettentően torkosak vagyunk ám :)
 A csillogó piros, arany, zöld, ezüst papíros szaloncukrok az osztálytermet és az ovis csoporttermet díszítik. És idén az adventi naptárt is ilyen szaloncukrokból állítottam össze.
Viszonylag haladós munkával látványos díszítés, nekem, mivel szemmértékem nulla, a krepp papírt méretre vágni volt a legnehezebb lépés

óriás szaloncukrok

DIY - Szaloncukor

hozzávalók

ajándékcsomagoló papír - jobb a fényes, nehezebben szakad
fehér krepp papír
papírguriga
papírragasztó
centis
olló

Így készül
a fehér krepp papír rollniból 14 cm széles darabot vágok

kisimítom a levágott darabot és 15 cm széles csíkokra vagdosom

a 14*15 cm-s darabok hosszabbik felét berojtozom

a papírguriga két végét beragasztózom és körben ráragasztom a krepp papír csíkokat; a csíkokat kis átfedéssel ragasztom, ettől dúsabb lesz a fehér papír

a díszítő papírból 17*24 cm-s darabokat vágok; a csomagoló papír hosszabbik feléhez teszem a papírgurigát, a díszpapírt a guriga szélességében beragasztózom

a papírguriga szélességében kicsit beragasztózott csomagoló papírba tekerem a gurigát

itt látszik, hogy a csomagoló papír 24 cm széles

a díszpapír másik végét is beragasztózom, most már egész hosszában, teljesen beletekerem a papírgurgát, a csomagolópapírt kis átfedéssel összeragasztom

a csomagolópapírhoz színben illő keskeny szalaggal összekötöm a guriga két végén a papírt

voilá :) szaloncukrok készen

függönyre aggatva

osztálytermet díszítenek a szaloncukrok