Oldalak

2020. febr. 5.

Fekete-erdős Éhezők Viadala

Hogy illik ez a kettő egymáshoz?
Tortában!
Kedvenc unokahúgom minden évben új kihívás elé állít :-), lévén hosszú évek óta én készítem a születésnapi tortáját és Cs. minden évben új ötlettel rukkol elő.
Idén harmadik éve, hogy az (egyik) aktuális kedvenc könyv és/vagy film adja a torta témáját. Ezúttal az Éhezők Viadala volt a soros.
Segített volna, ha olvastam volna a könyvet vagy láttam volna a filmet. A tavalyi Gyűrűk Ura torta esetében mindkettőt ismertem, most azonban egyiket sem és az egész Éhezők Viadalával kapcsolatban annyi előzetes tudásom volt, hogy a főszereplőnő Oscar díjat kapott az alakításért, illetve, hogy a díjátadón egy csodaszép haute couture Dior ruhában jelent meg. Nem sok :-) Szerencsére Cs. átküldött néhány képet és segített beazonosítani a történet kulcs jelképeit.



A torta maga fekete-erdő, amihez a laponként sütött csokis-kakaós piskótát fehér csokoládés-citrusos tejszínhabbal és rumos, sok gyümölcsös meggyzselével rétegeztem, a marcipán alá kakaós vajkrém került. A poszátát marcipánból formáztam mézeskalács talpra; a tűzhöz színezett karamellt használtam.
A nyílhegyeket és vesszőket életemjobbikfele formázta, festette; illetve ő vágta ki a keményre sült mézeskalács lapra rajzolt poszáta körvonalát is. Már az elején tudtam, hogy '3D' poszátát akarok készíteni és azt ferdén döntve a torta emeletre állítani. Ahhoz, hogy a marcipánból formázott madár és kör keret megálljon, kelljen valami alátámasztás. Ez lett a mézeskalács, aminek a tésztáját most keményre gyúrtam, kihagytam a szódabikarbónát, és a szokásosnál két perccel tovább sütöttem. A kihűlt mézes lapra rajzoltam a madarat, életemjobbikfele pedig kivágta.



A tűztől - bár tudtam, hogy karamellből akarom készíteni - tartottam és alternatívákat kerestem, mert régen volt, hogy utoljára karamellel dolgoztam. De életemjobbikfele elhitette velem, hogy meg tudom csinálni és igaza volt :-). Ha nem is a szabályos és tanult technikával, de megcsináltam.




Fekete-erdő torta

hozzávalók - tészta: 1x28 cm, 1x20 cm

28 cm - három lapot sütök / laponként:
3 tojás
3 púpozott kanál cukor
3 csapott kanál liszt
1 kk kakaópor
1 kk rum aroma
2 ek reszelt csokoládé
1 csapott kk sütőpor

20 cm - három lapot sütök / laponként:
2 tojás
2 púpozott kanál cukor
3 csapott kanál liszt
2 kk kakaópor
1/2  kk rum aroma
kb 3/4 ek reszelt csokoládé
1/2 csapott kk sütőpor

Az étcsokoládét a reszelő legkisebb fokán (sajt) lereszelem.
A száraz hozzávalókat átszitálom, összeforgatom.
A tojásokat ketté veszem.
A sütőt 175 fokra kapcsolom (nem légkeveréses). A kerek tortaforma aljába sütőpapírt simítok (csak az alját fedem le, a forma oldalához nem kell!)
A tojásfehérjéket fél percig magas fokozaton keverem, majd hozzáteszem a cukrot és továbbra is a kézimixer legmagasabb fokozatát használva, kemény habot verek. Olyan, megfordítom-a-tálat-és-nem-mozdul-a-tojásfehérje-hab keménységűt. Egyesével a cukros habhoz dolgozom a tojássárgákat (kézimixer, magas fokozat), a rum aromát, majd fél percig még keverem a masszát, levegősödik.
Az átszitált, száraz hozzávalókat és a reszelt csokoládét a keverőedénybe szórom és fakanállal összeforgatom a tojáshabbal (nem keverem, forgatom).
A piskóta tésztát a sütőpapíros formába öntöm, elsimítom, de csak annyira, hogy körben a forma oldalához érjen; ezt a tésztát nem húzom fel a forma oldalára.
A forró sütőbe tolom és 20-22 perc sütés (tűpróba) után kiveszem az illatos, szépre-finomra sült piskótát. A formát tésztástól 4-5 percig a konyhapultra teszem (edényalátétre, hogy ne hagyjon nyomot a pulton), majd a piskóta és a forma oldala között végigfuttatok egy nagyon vékony pengéjű kést, a forma oldalát lekapcsolom, a sütőpapír segítségével kiveszem a tésztát, lehúzom az aljáról a papírt, a piskótát rácsra teszem, amíg teljesen kihűl.
A tortaformát elmosom, szárazra törlöm. Innen Da capo al fine :-), azaz kezdem elölről, hogy három 28 cm-s, aztán három 20 cm-s tortalapom legyen.




hozzávalók - fehér csokoládés tejszínhab

Mivel a torta utazott 40 km+-t, a tejszínhabhoz kevertem egy kevés zselatint, hogy a közismerten tükörsima utakon véletlenül se történjen torta-baleset.

4 dl + 1 dl tejszín
20 dkg fehér csokoládé
1 citrom és 1 narancs reszelt héja
4 kk porcukor
2 csapott ek zselatin express

A 4 dl tejszínt a hűtőből átteszem a fagyasztóba, nagyjából 15 percre. Egy keverőtálat és a kézimixer keverőszárait hűtőbe teszem.
A narancs és citrom héját lereszelem és a porcukorral együtt átpörgetem késes aprítón. Ezt nem muszáj, de így a citrushéjak apróbbak lesznek, nem virítanak a hófehér habban, viszont az ízüket kiadják.
1 dl tejszínt tálkába öntök, mikróban forróra  melegítem, beleszórom az apróra tördelt fehér csokoládét, 1-2 percig állni hagyom, majd simára keverem. Félreteszem, időnként megkevergetve lehűtöm.
Az alaposan lehűtött tejszínhez teszem a citrusos porcukrot és elkezdem habbá verni. Mikor nagyjából háromnegyed állapotig felvertem, hozzászórom a zselatint és kemény habbá verem. Belekanalazom a lehűlt, de még folyékony fehér csokoládét, a kézimixer legkisebb fokozatát használva, összedolgozom. A kemény, sűrű habot elsimítom a keverőtálban, letakarom (a habot, nem a tálat) és felhasználásig hűtőbe teszem.

Tipp & trükk: A dobozos tejszínt nem a kis kiöntő lyukon öntöm ki, hanem felvágom a doboz tetejét. Így, a tejszín kiöntése után, ki tudom kanalazni a dobozból a benne maradt, falához tapadt zsírosabb részt.

hozzávalók - rumos meggyzselé

Nekem van itthon lefagyasztott meggyem, azt használtam. Mivel ez egy kicsit cukros (10 kg gyümölcs: 1 kg cukor), utólag kevesebb cukrot kellett a meggyzseléhez adnom. Ízlés kérdése, hogy ki mennyire édesen, fűszeresen szereti; mi így.

~ 60 dkg meggy + ~ 3 dl meggylé
1 tasak + 1 ek zselatin express fix
4 ek cukor
2 ek rum aroma
csipetnyi fahéj, szegfűszeg

A meggyet szűrőbe teszem és hagyom alaposan lecsöpögni.
A levéből nagyjából 3 dl-t simára keverek a zselatinnal.
A lecsöpögtetett gyümölcshöz szórom a cukrot és a fűszereket, beleöntöm a rum aromát.
Rászűröm a zselatinos meggylevet. Azért szűröm át, hogy biztosan ne legyen a meggyzselében zselatin göböcske. Összekeverem,  megkóstolom. Egy nem túl édes, kicsit fűszeres-rumos meggyzselét akarok végeredménynek, ennek megfelelően édesítem, fűszerezem. Letakarom, felhasználásig - és amíg összeáll - hűtőbe teszem. Időnként ránézek, átkeverem, ha túl sűrű, evőkanalanként keverek hozzá meggylevet.


hozzávalók - burkolás, díszítés

A marcipán burkolatok alá kakaós-rumos alap vajkrémet tettem. Egyrészt lefogja a piskóta morzsáit, kiegyenlíti a torta egyenetlenségeit, másrészt jó szigetelést ad a marcipán burkolat alá.

25 dkg vaj
25 dkg porcukor
2 ek kakaópor
1 ek rum aroma

80 dkg fekete marcipán
60 dkg szürke marcipán

A puha vajat habosra keverem a porcukorral, kakaóporral, rum aromával. A torta összeállításáig félre teszem (nem hűtőbe!, puhának, kenhetőnek kell lennie)

Tipp & trükk: Van, amikor a puha vaj valamiért nem akar simára keveredni a porcukorral, mintha nem venné fel. Ilyenkor, keverőedényestől, 10 mp-re beteszem a mikróba, hogy picit tovább lágyuljon. Nem olvasztom folyósra!, éppen csak picit rálangyosítok.


Minden kész van a torta összeállításához, burkolásához.
Tortalap közepére diónyi vajkrémet kenek, erre teszem az egyik 28 cm-s piskóta lapot. A vajkrém azért kell, hogy a torta ne csúszkáljon a lapon.
A fehér csokoládés tejszínhabbal és a meggyzselével felváltva töltöm be a tortát. Az alsó lap középére teszek tejszínhabot, ujjnyi sávot szabadon hagyok, nyomok egy ujjnyi magas tejszínhab kört, megint szabad rész, a piskóta szélére ismét ujjnyi magasan tejszínhab kerül. A szabadon hagyott részeket meggyzselével töltöm ki. Ráillesztem a második piskóta lapot, itt megfordítom a sorrendet, középre kerül a meggyzselé, köré tejszínhb, stb., a második lap szélén meggyzselé lesz. Felteszem a harmadik tortalapot, kicsit lenyomogatom. Vékonyan körbekenem a torta oldalát fehér csokis tejszínhabbal, csak, hogy lefogjam a morzsákat. Lazán letakarom, hűtőbe teszem, legalább egy óra hosszára. Hasonlóképpen betöltöm a 20 cm-s lapokat, de itt csak akkora tortalapot használok alapul, ami éppenhogy 5 mm-rel nagyobb, mint maga a torta. Ennek az oldalát is vékonyan körbekenem fehér csokis tejszínhabbal, lazán letakarom, mehet a hűtőbe.

Amíg a betöltött torták pihennek,marcipánból megformázom a fecsegő poszátát és a keretet adó arany kört. Nem egy tömbből, külön a testét, fejét, szárnyait és a farkát. Ételragasztóval illesztem a mézes lapra. Pár csepp vodkával elkevert arany porfestékkel színezem. Száradni teszem.
Szintén marcipánból készült a rózsa és a nyílhegyek, -vesszők.
A kék bogyó áfonya.
Színezett karamellből kihúzom a lángokat, a kész lángnyelveket sütőpapíros tálcára sorakoztatom, majd megkeresem a lakás legszárazabb helységét, hogy a konyha párája ne kezdje ki a fényes tüzet.

Időközben, pihenésül :-), a tortákat egyenként átkenem a kakaós vajkrémmel és visszateszem legalább fél órára a hűtőbe. Illetve, az alsó, nagyobbik tortába beszúrok három tortapálcikát, ezek segítenek majd megtartani az emeletet úgy, hogy az alsó rész ne rogyjon meg.



Átgyúrom a marcipánt. Lemérem a tortát, hogy elég nagyra nyújtsam a burkolásul szolgáló marcipánt (2x a torta oldala + 1x a torta átlója + 2x legalább 5-6 cm, hogy minél szebben tudjam rásimítani a marcipánt a tortára; a felesleges részeket levágom). A hűtőből kivett torta oldalát enyhén nedves kézzel átsimítom (nem vizes, éppen csak nedves), így a burkoló tapadni fog, nem dobja le a vajkrém.
Bevonom mindkét tortát. Visszateszem a hűtőbe.

A két tortát és a díszítő elemeket külön-külön dobozban, tálcán szállítjuk - el lehet képzelni, hogy néz ki a kocsi belülről, két tortadoboz, egy kisebb harmadik a nyilaknak, egy negyedikben a lángnyelvek, egy nagy kerekben pedig a poszáta. Egy kis zacskóban kesztyű, ételragasztó, fogpiszkáló, ételfesték, áfonya. És mi négyen is befértünk a kis pirosba :-D

Tálalás előtt a kisebbik tortát a nagyra helyezem, felteszem a nyílvesszőket, -hegyeket, fogpiszkáló segítségével az áfonyaszemeket, a torta tetejére illesztem a fecsegő poszátát (hátulról hurkapálcika tartja, ezt pedig tűzzel takartam el), nagyon vékony, éles pengéjű késsel kicsit bevágom a marcipán burkolatot, a résekbe beállítom a lángokat, a torta mellé teszem a vérfoltos fehér rózsát.
Voilá, kész van!  :-)

Az ünnepelt Cs.-nek és a vendégeknek tetszett, mindenkinek ízlett. Én kb 90%-ig elégedett vagyok az Éhezők Viadala tortával; ha lesz még ehhez hasonló kihívás, tudni fogom, mit csináljak másképp.


Jó étvágyat ! :-)

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése